تهران سورس
ورود و عضویت
0

:( سبد خریدت خالیه

Domain Authority دامین آتوریتی سایت چیست و چگونه محاسبه می شود؟

آموزش سئو, آموزش, آموزش گوگل تهران سورس ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳
آتوریتی سایت چیست و چگونه محاسبه می شود؟ e1704720957184

دامین آتوریتی سایت یا همان Domain Authority، اعتباری است که سایت ما در نزد گوگل بدست می آورد و نگه داشتن آن نیاز به تلاش مستمر و پیاده سازی اصول بهینه سازی و سئو دارد. گوگل عددی بین ۱۰ تا ۱۰۰ را برای این فاکتور در نظر گرفته است.

در ادامه ی این مقاله آموزش سئو در ابتدا به شرح نحوه محاسبه و مشاهده قدرت دامنه هر سایتی می پردازیم و سپس به توضیح عوامل موثر بر آن و روش های افزایش اعتبار سایت خواهیم پرداخت. خواندن این مقاله از وبین سئو، را از دست ندهید.

نحوه محاسبه دامین اتوریتی

شما می توانید DA وب سایت خودتان و یا رقیب تان را ببینید. برای محاسبه دامین اتوریتی هر سایتی باید ابتدا در وب سایت MOZ ثبت نام کنید. برای مرحله بعدی دو روش وجود دارد.

روش اول:

وارد این لینک شوید. و آدرس سایت مدنظرتان را وارد کنید و سپس بر روی دکمه Get free link data کلیک کنید.

Domain authority چیست,آتوریتی سایت,اتوریتی یعنی چه

بعد از آن سایت ماز به بررسی می پردازد و نتیجه به صورت تصویر زیر به شما نمایش داده می شود. و شما می بینید که سایت tehransrc.ir از چه قدرت دامنه ای برخوردار است.

 

روش دوم:

در این روش شما با نصب افزونه MOZ در گوگل کروم، یک دسترسی خیلی آسان و راحت برای تست پیج اتوریتی دارید. با استفاده از این لینک اقدام به نصب این Extensions در کروم نمایید. در نحوه نمایش آن نیز به صورت می باشد. یک به صورت مستقیم این ابزار را هنگامی در سایت مدنظرتان هستید؛ فعال کنید. یک کادر باریک کوچکی در بالای صفحه مانند تصویر زیر ظاهر شده و اطلاعات آن مشخص است.

قدرت دامنه,محاسبه دامین اتوریتی,Domain authority چیست

جعبه نکته

در توضیح تصویر باید بگویم که DA اعتبار کل سایت است و PA ارزش هر صفحه از آن سایت را نشان می دهد.

بعد از نصب این افزونه بر روری مرورگر Google Chrome، زمانی که شما در صفحه سرچ گوگل باشید؛ با جستجوی هر کلیدی واژه ای می توانید اطلاعات اعتباری مربوط به دامنه همه سایت ها را ببینید. در تصویر زیر این قابلیت را مشاهده می کنید.

آتوریتی سایت,اتوریتی یعنی چه,اعتبار دامین

در ادامه می خواهیم به چند سوال که ممکن است به ذهن شما خطور کند پاسخ دهیم و بعد از آن به مهمترین بخش این مقاله یعنی، معرفی روش های افزایش اعتبار دامین بپردازیم.

 

آیا دامین اتوریتی (DA) میزان دقیق اعتبار سایت مان را بیان می کند ؟

در واقع جواب این سوال منفی است و ما باید بگویم که ابزار MOZ به صورت یک شبیه ساز عمل کرده. یعنی اینکه طراحان آن، با بررسی و کنار هم قرار دادن یک سری فاکتور و آیتمی که برای گوگل اهمیت دارد (در ادامه این عوامل را بیان می کنیم)؛ این خروجی را به شما نشان می دهند. در واقع ابزار “ماز” این عدد را حدس می زند. حالا باز هم شاید این سوال را بپرسید که خوب با این تفاسیر چرا ما باید به آن اعتماد کنیم؟ باید بگوییم که در حال حاضر وب سایتی معتبرتر و قدرتمند تر از MOZ وجود ندارد که یک خروجی دقیق تر به ما نشان بدهد.

در اکثر موارد این آمار اطلاعات خوبی را به ما می دهند و نمی توان گفت همیشه جواب آن حدسی و یا غلط است.

آیا اتوریتی سایت به ما می گوید که باید چه رتبه ای در گوگل داشته باشیم؟

پیش آمده است که کارآموزان، سئوکاران حرفه ای و حتی مدیران سایت ها به من می گویند که چرا سایت رقیب، با اینکه نگاه کرده ام DA , PA کمتری نسبت به من دارند ولی در نتایج سرچ گوگل رتبه خوبی دارند؟ جواب این است که همانطور که در بالا ذکر کردیم این آمار خیلی دقیق نیست و نمی توان روی آن به عنوان معیار اصلی حساب باز کرد. اما مهمترین نکته: ممکن است آن سایت رقیب شما با اینکه اعتبار خوبی نداشته باشد ولی یک محتوای خیلی خوبی را تولید کرده باشد و با آن کلمه کلیدی توانسته باشد در نزد گوگل رنک خوبی بگیرد و در رتبه برتر صفحات جستجو نمایش داده شود.

سئو خیلی پیچیده تر از این موارد است و نمی توان با یک سری قواعد ثابت آن را تعریف کرد و پیش برد.

عوامل موثر بر روی آتوریتی سایت

رسیدیم به بخش اصلی این مقاله، راهکار و عوامل اصلی تاثیرگذار بر روی DA سایت چه مواردی هستند.

بک لینک Backlink:

ابزار سایت MOZ و گوگل در این فاکتور با هم نظر هستند. تعداد بیشتر و البته با کیفیت تر بک لینک، باعث افزایش رنک در گوگل و افزایش اعتبار دامنه در ماز می شود. حواستان باشد که هر Backlink این کار را انجام نمی دهد. اگر آن بک لینکی که به صورت دستی خودتان ساخته اید و یا خریده اید بی ارزش باشد؛ اثری منفی دارد و به جای اینکه فیلد DA را افزایش بدهد؛ نرخ Spam Score را زیاد می کند. این نرخ نشان دهنده بی کیفیت بودن محتواها و حتی خود سایت است.

میزان عمر و سابقه Domain سایت:

عامل دیگر سن و عمر دامنه سایت است. هر چه سن سایت بیشتر باشد، نرخ DA آن هم بیشتر می شود. برای مثال یک سایتی را تازه شما امروز خریداری و راه اندازی کرده اید و سپس شروع می کنید به تولید محتوا و ساخت و خرید بک لینک خیلی خوب، بعد از گذشت شش ماه باز هم اعتبار دامنه سایت تان به رقیبی که فعالیت خودش را یکی دو سال قبل شروع کرده است نمی رسد.

اثرات شبکه های اجتماعی (Social Signal)

محتواهایی که از وب سایت تان در انواع مختلف شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود، لایک ها و بازخوردهایی که می گیرید؛ تماما بر روی رنک شما در نزد گوگل و همچنین برای سایت MOZ نیز مهم هست. به این موارد تاثیرگذار Social Signal سوشیال سیگنال می گویند.

سرچ کردن نام برندتان:

این مورد به این معنی است که هر چه نام برندتان در در اینترنت جستجو شود علاوه بر اینکه باعث برندسازی می شود؛ گوگل نیز متوجه اعتبار بالای تان می گردد و رنک بهتری را به شما تخصیص می دهد. این قضیه برای سایت و ابزار MOZ هم صدق می کند. ابزار MOZ مانند گوگل، جستجو نام برند را یکی از فاکتورهای موثر در افزایش اعتبار دامنه در نظر می گیرد.

تولید محتوا باکیفیت

مهمترین فاکتور نوشتن محتوا است. به این چرخه دقت کنید: تا زمانی که محتوایی نسازید و در سایت آپلود نکنید، ساخت و خرید بک لینک امری بیهوده است، سپس در شبکه های اجتماعی از شما حرف زده نمی شود و برندسازی نمی کنید. می بینید که تولید محتوا اساسی ترین و مهمترین آیتم های تاثیرگذار بر روی افزایش Domain Authority است.

دامین آتوریتی چیست و روش های افزایش دامین اتوریتی

سایت های معتبر دیگر برای بررسی قدرت دامنه

علاوه بر ابزار و سایت MOZ که معرفی کردیم؛ وب سایت های دیگری نیز هستند که اعتبار دامنه صفحات را، البته بر اساس معیارهای خودشان تعیین می کنند. اما سایت MOZ دارای تجربه بیشتر و همچنین معیارهای دقیق تری نسبت به بقیه دارد. از آنجایی که سنجه های آن شباهت بیشتری به الگوریتم های گوگل دارد، سئوکاران به ماز اعتماد و توجه بیشتری دارند. در لیست زیر اسامی دیگر وب سایت ها فعال در سنجش Domain Authority را می بینید.

 • سایت ahrefs (بررسی دامین و رنک url)
 • وب سایت semrush
 • سایت majestic (بررسی امتیاز trust flow)
 • ابزار pagerank که برای شرکت گوگل است. امتیاز دهی آن بر اساس تعداد بک لینک ها بود.

دلیل اهمیت دامین اتوریتی چیست؟

این سوال مهمی است که باید بدانیم که چرا اصلا باید این سنجه را محاسبه کنیم و باید برای ما اهمیت داشته باشد. دلایل زیر را بخوانید.

 1. با کمک DA می توانیم از پیشرفت مان در زمینه سئو و بهینه سازی سایت، باخبر شویم.
 2. با کمک DA, PA می توانیم به مقایسه خودمان با سایت رقبا بپردازیم و انگیزه بگیریم.
 3. می توانیم با بررسی اعتبار دامین های موجود در یک حوزه بیزینسی، میزان رقابت را در آن مشخص کنیم.

چگونه میتوانیم دامین آتوریتی را افزایش داد؟

این مبحث برای سئوکاران بسیار مهم و حیاتی است و همواره در جستجوی یافتن بهترین و سریعترین و موثرترین روش ها می باشند.

فراموش نکنید که این مواردی که در ادامه بیان خواهیم نمود؛ صرفا برای اصول اصلی سئو هستند که با رعایت شان DA دامنه تان افزایش می یابد. در واقع با بهبود سئو سایت، قدرت دامنه نیز افزایش می یابد. روشی غیر از سئو برای این کار وجود ندارد.

۱- سئو داخلی اولین گام

سئو داخلی خود نیز شامل دو بخش اساسی است که با کار بر روی آنها باعث بهبود سئو و افزایش رتبه سایت می شوید. بخش اول: مباحث فنی و دیزاین که منجر به افزایش رضایت و تجربه کاربری می شوند و همچنین مربوط به ربات های گوگل هستند. بخش دوم: اصول مربوط به محتوا.

نکات زیر را نیز حتما باید مدنظر قرار بدهید: (موارد بیشماری وجود دارد که اصلی ترین آن ها را ذکر می کنیم)

 • چک کنید که سرعت سایت خوب و مناسب است.
 • یک site map بسازید.
 • محتواهای سئو شده بارگذاری کنید.
 • بررسی کنید که هیچ مشکل فنی، هنگام باز کردن سایت رخ نمی دهد.
 • دسته بندی و منوها، اصولی باشند.

۲- دومین گام، کار بر روی سئو خارجی

از یک جایی به بعد و یا در برخی از حوزه های کسب و کار، دیگر سئو داخلی برای افزایش رتبه و رنک تاثیر ندارد و باید با سئو خارجی که مهمترین آن لینک سازی خارجی است؛ سایت تان را بالا بیاورید.

جعبه نکته

نکته مهم: سئو خارجی همانطور که باعث افزایش می شود، با اشتباه نیز می تواند رنک تان را از بین ببرد. پس حتما این کار با اطمینان و دانش کامل انجام بدهید.

با مراجعه به مقاله سئو خارجی که قبلا پست کرده ایم؛ اطلاعات مفیدی در زمینه انواع روش های لینک سازی مشاهده خواهید نمود.

۳- گام سوم، برندسازی

هر چه معروف تر بشوید و بازدید تان بیشتر بشود؛ اعتبار و قدرت دامنه تان نیز ارتقا می یابد. راهکارهای زیر را دنبال کنید:

 • تولید محتوای جذاب، خاص و کاربردی
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی
 • انتشار رپورتاژ آگهی

دوره آموزش رپورتاژ آگهی تهران سورس با هدف بیان نکات کلیدی نوشتن یک رپورتاژ آگهی تاثیرگذار آماده شده است؛ می توانید این دوره را تهیه کنید. در این دوره شما یاد می گیرید که چگونه بصورت طبیعی لینک سازی کنید و محتوای غنی و جامع بنویسید.

نکات پایانی

 1. افزایش Domain Authority مانند افزایش سئو سایت، نیاز به صبر دارد و باید طولانی مدت روی آن کار نمود.
 2. ابزار MOZ چیزی حدود ۴۰ آیتم را بررسی می کند.
 3. گوگل برای افزایش رنک به ۲۰۰ فاکتور اهمیت می دهد.
 4. افزایش DA در اوایل کار راحت است اما رسیدن به رتبه بالاتر خیلی سخت است.
 5. DA بالا نشان دهنده معتبر بودن یک سایت نمی باشد. زیرا که جریمه شدن، از اعتبار آن نمی کاهد.

تهران سورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ایندکس

جلوگیری از ایندکس شدن سایت وردپرس

تهران سورس ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳
کوین چیست

نات کوین چیست و شروع کسب درآمد از آن

تهران سورس ۱۹ فروردین ۱۴۰۳